Aşağı Kaydır / Kişisel Gelişim / Hayır Demek, Hayırlı Bir Ömür Olabilir.

Hayır Demek, Hayırlı Bir Ömür Olabilir.

Hayır Demek, Hayırlı Bir Ömür Olabilir.

Hayır Demek, Hayırlı Bir Ömür Olabilir. 3

Bazen hayır demek çok zor olabilir.  Hayır derken karşımızdaki kişiyi kıracağımızı düşünürüz çoğu zaman. Fakat her istemediğimiz evet kelimesinde biraz daha dökülür biraz daha harcanırız. Evet dedikçe karşıdakinin olması istediğimiz insana biraz daha yaklaşırız. Değişiriz her evet de. Fakat artarak değil eksilerek değişiriz. Hayır kelimesini kullanmamak için zamanla birçok üzerini örten kelime ya da cümleler bile kullanırız. Biz sizi daha sonra ararız, hallederiz, hele o gün gelsin bakarız gibi. Bazen de hayır dememek için lafı uzatır da uzatırız.

  • Merhabalar Sizlere ekstra 20 tl karşılığında 10 GB internet kampanyamızı tanıtmak isterim
  • Merhaba, şu anki tarifem benim için uygun Neden değiştireyim
  • Efendim çünkü Kampanya kriterlerini sağlayan müşteriler, diledikleri durumda bu paketi bayi POS cihazından da satın alabileceklerdir. SMS kanalından farklı olarak, Hoş Geldin 20 GB paketi POS kanalından alındığında 30 gün sonunda otomatik olarak yenilenmeyecektir. Bu kanaldan satın alan müşteriler, paket yeni abone alımına açık olduğu sürece, maksimum 12 ay boyunca bu paketi POS kanalından satın almaya devam edebilirler. POS kanalından kampanya dahilinde alınan paket aynı ay içinde en fazla 4 kez alınabilir.
  • Şu an müsait değilim sonra arar mısınız
  • -tabii sonrası için not alıyorum

Evet galiba tam olarak böyleyiz. Hayatımız da hiç görmediğimiz, görmeyeceğimiz, görsek tanıyamayacağımız bir insanı bile kırmamak için hayır diyemiyoruz.

Bilmeliyiz ki Hayır demek sizi kaba bir insan yapmaz ya da kötü bir insan olduğunuz anlamına gelmez

Peki nasıl karşı tarafı kırmadan hayır diyebiliriz?

HAYIR çok güçlü bir kelimedir. Bu güce doğru orantılı şekilde de sizleri köklü bir şekilde değiştirebilir. Sizden bir şey istendiği zaman artısını eksisini iyi düşünün. Karakterinize kırmızı çizgiler oluşturun. Kesinlikle hayır diyebileceğiniz her şey kırmızı çizginizin içinde olsun. O isteklerin hepsine net bir şekilde düşünmeden Hayır deyin.

Bazı insanlar çok ısrarcı davranabilir. Bu ısrarı bir satış stratejisi olarak çok defa görmüşsünüzdür.  Sizlere bir şeyi satmak adına defalarca her yol denenebilir. Net bir şekilde Hayır demediğinizde, ufak bir boşluk bıraktığınızda bu ısrarın güçlenerek arttığını da görebilirsiniz. Bu sebeple Bu kelimeyi çok net bir şekilde kullanmalısınız. Aynı zaman da  bu kelime için özel bir ses tonu da belirlemelisiniz J

 

Bizler naif bir karaktere sahip insanlar olarak Hayır kelimesine birkaç incelik katarız.  Bu cümleler  Üzgünüm ama…

Özür dilerim ama…

Diyerek başlar genelde. Fakat bu naiflik reddetmemizi zayıflatır. Bu konu da dediğim gibi net ve kararlı olmalısınız.

Tam olarak emin olmadığımız teklif alabiliriz bazı zamanlar. Ya da gerçekten o an karar veremediğimiz. Böyle durumlarda evet demeden önce kendinize biraz zaman tanıyın. Evet kulağa ilginç geliyor, fakat bunu bir değerlendirmeliyim.  Ya da ben sizi daha sonra arayayım gibi..

Eğer Hayır demeniz gereken istek sevdiğiniz ve gerçekten kırmak istemediğiniz bir insandan gelirse, ona alternatifler sunabilirsiniz. Mesela bu akşam sinemaya gidelim mi? Sorusuna cevabınız hayır ve hayır diyemeyeceğiniz bir insanla karşı karşıyasınız. Bugün kendi mi iyi hissetmiyorum ve ya bu akşam yetiştirmem gereken bir iş var yarın akşam gidelim mi diyerek  alternatif bir öneri sunabilirsiniz. Alternatif seçenekler bazen en güzel cevap olabilir.

 

Sizlere bir de benim yumuşak Hayır tekniğimden bahsedeceğim. Örnek verecek olursak; Patronunuz  sizden 10 gün içerisinde bir projeyi bitirmenizi istedi. Bunun imkanı olmadığını düşünüyorsanız, ya da o an başlamak istemiyorsanız Hayır ya da evet demek yerine Yumuşak hayır diyebilirsiniz. Onunla pazarlığa başlayabilirsiniz. 10 Gün de değilde 1 ay da teslim edeceğinizi söyleyebilirsiniz. Sonucunda ise muhtemelen 20 gün de orta yolu bulacaksınızdır.

 

Eğer evet demeye alışık bir insansanız insanlar sizin hayır demenizi garipseyecektir. Israrcı olup uzun bir süre devam etmelisiniz. Naiflikten bahsetmiştik. Eğer naif bir cevap ile reddetmek istiyorsan, Yapabilmeyi çok isterdim fakat çok işim var, diyebilirsin.

 

Hadi şimdi elimize kağıt kalem alalım.

Kırmızı çizgilerimizi kesinlikle hayır diyeceklerimizi belirleyelim. Sana örnek olması açısından

Cuma akşamı hiçbir plan yapmayacağım. Kendime vakit ayıracağım.

Beni küçük düşürebilecek her türlü davranışa karşı çıkacağım.

Emri vaki söylenenlerin hepsine cevabım hayır. Gibi

 

Çünkü bir insanın sana değer vermesi için bir çizgin, bir sınırın olmalıdır. Eğer bu kırmızı çizgiyi sen çizmezsen, insanlar senin yerine çizerler. Eğer başarılı olmak istiyorsan en büyük evetin hayır demek olduğunu bilmen gerekir.

 

 

Yazar seriposoft

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir